Przejdź do treści
Home » Program Święta Ulicy Warszawskiej

Program Święta Ulicy Warszawskiej

Sprawdźcie co już dla Was przygotowaliśmy na 9 września 2023 roku!
A to wszystko to jeszcze nie nasze ostatnie słowo!
Kolejne wydarzenia i miejsca oraz szczegóły już ogłoszonych będą sukcesywnie uzupełniane.

róg ul. Warszawskiej i ul. Sienkiewicza

„Luminarze Ulicy Warszawskiej, czyli kto mieszkał obok pałacu Jana Klemensa Branickiego” czyli przewodnicy Klubu Przewodników Turystycznych PTTK oraz Regionalnego Oddziały PTTK w Białymstoku zapraszają na historyczny spacer ulicą Warszawską, który przeniesie nas do czasów „najrządniejszego” magnata Jana Klemensa Branickiego. Zajrzymy do XVIII-wiecznego świata dworzan, urzędników, artystów i rzemieślników pracujących na dworze hetmana Branickiego, którzy mieszkali przy ulicy Warszawskiej. Wyjaśnimy, co wspólnego ma ulica Warszawska z Warszawą i jak wyglądały rogatki Białegostoku w XVIII wieku. Urozmaiceniem podróży w przeszłość będą zakamarki kilku podwórzy, na które również zajrzymy.
start 11:00, ok 1,5h, udział bezpłatny, koniec spaceru przy kościele Św. Wojciecha
https://www.facebook.com/kpt.bialystok

ul. Warszawska 3

Na parkingu vis a vis bramy wjazdowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku będzie można obejrzeć z bardzo bliska pokaz wozów strażackich (które przyjadą z tejże bramy właśnie).
https://www.facebook.com/profile.php?id=100088042035295

ul. Warszawska 6

Klub Zmiana Klimatu zaprasza na parking przed lokalem (do którego schowamy się w razie niepogody) na potańcówkowy koncert z kapelą NICPONIE, która w klimatach mało tradycyjnego brzmienia tradycyjnej kapeli warszawskiej zagra dawne szlagiery, przeboje lat późniejszych i hity współczesne. Od tanga Andrusowskiego, przez Stachursky-ego i Just 5, kończąc na Sanah! A po koncercie przenosimy się do klubu, aby tańczyć, wznosić toasty, śmiać się, plotkować i świętować do białego rana!
– koncert: godz. 18:00, wstęp wolny / impreza: godz 22:00, wstęp 20zł
https://www.facebook.com/events/613477194183870

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku zaprasza na niewielki acz najprawdziwszy z prawdziwych kiermasz podczas którego będzie można zobaczyć m.in. pracę najprawdziwszego pracę garncarza.
https://www.facebook.com/izbarzemieslniczabialystok

Restauracja Cechowa przygotuje specjalne „świąteczno-uliczno-warszaskie” menu, gdzie będzie można spróbować przedwojennego stretfoodu w wersjach ortodoksyjnie wiernych oryginałowi jak i tematycnych wariacji. A to nie wszytko! Bo o 16:00 zapraszamy na wernisaż prac malarskich autorstwa Ireny Tałałaj!
– restauracja czynna od godz. od 12:00 do 22:00
https://www.cechowa.com.pl/
https://www.facebook.com/events/6185791031525060

ul. Warszawska 8

Na dziedzińcu VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku będziemy mieli okazję zobaczyć czym tak właściwie zajmuje się młodzież w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku, wziąć udział w darmowej lekcji pilatesu, odprężyć się na pokazie Tai Chi. A przy okazji odbędzie się także Giełda podręczników.
8:00-10:30 – Giełda podręczników
11:00-12:30 – zajęcia Pillates – Iwona Piaskowska (osoby zainteresowane proszone są o przyniesienie mat do ćwiczenia),
13:00-14:00 – Tai chi – Arkadiusz Gawroński
14:00-15:00 – występy młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury

ul. Warszawska 9

Restauracja Piwko Kaczka Sushi we współpracy z Restauracją Mazel Tov przygotuje specjalne menu, które widząc już same nazwy lokali zapowiada się jako największy crossover gastronomiczny od czasu wymyślenia lodów o smaku słonego karmelu.

Warszawska 10

W dziedzińcu Poczta Polska przygotuje okolicznościową ekspozycję: będzie można zobaczyć sporo eksponatów związanych z pocztą: naprawdę starą maszynę do pisania, urządzenie do lakowania przesyłek, maszynę datującą, staaaaare metalowe pieczątki, strój listonosza oraz już bardziej współczesne auta pocztowe. Urząd Pocztowy przygotuje też specjalnie na tę okazję okazjonalną pocztówkę oraz okolicznościowy datownik. Poza tym będzie stoisko z artykuami filatelistycznymi oraz pamiątkami z Białegostoku. Dla najmłodszych będzie także mini POCZTOWY MINI-QUIZ z pocztowymi nagrodami! A wszystko to będzie się działo między 9:00 a 17:00.

ul. Warszawska 14

PODWÓRZE CAŁE W LITERATURZE
Od 9:00 do 18:00 stoiska z książkami
– akcja „weź książkę za darmo – otwórz serce – wrzuć datek” do puszki na fundację onkologiczną „Pierwsi dla piersi”
– wyprzedaż książek Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku
– sprzedaż książek wydawnictwa Paśny Buriat

Harmonogram spotkań autorskich
– 11:00 – „Co słychać w Myszkowie?” – spotkanie z Agnieszką Wiszowatą, autorką książek dla dzieci: seria „Mysia Dolina” oraz „Sam & Ricko”.
Z autorką rozmawiać będzie Anna Oponowicz, prawniczka, rozczytana mama dwóch córek
– 12:00 – „Gdzie jest złoto z Warszawskiej 14?” – spotkanie z Wiesławem Wróblem autorem książki „Warszawska 14. Historia posesji i budynku w Białymstoku” Z autorem rozmawiać będzie Piotr Niziołek, historyk, kierownik Muzeum Historycznego w Białymstoku
– 13:00 – „Gdzie pływają krowy?” – spotkanie autorskie z Urszulą Arter i Wojciechem Koronkiewiczem, autorami książki „Pływające krowy, czyli zdrowo zakręconego Podlasia i nie mniej zakręconej Suwalszczyzny. Część druga” W tym duecie rozmowa potoczy się sama.
– 14:00 – „Czy Podlasie ma duszę?” – spotkanie z Ewą Zwierzyńską, autorką książki „Podlaska mozaika. Reportaże z raju – krainy błota i mgły” Z autorką rozmawiać będzie: Urszula Arter
– 15:00 – „Jak brzmi niedokończony blues?” – odpowiedzą Marek Gąsiorowski i Robert Trusiak autorzy książki „Skiba. Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim” Z autorem rozmawiać będzie Tomasz Zielik, muzyk, animator białostockiej sceny muzycznej.
– 16:00 – „Jak się poruszać w świecie masowej dezinformacji?” odpowie Anna Mierzyńska, autorka książki „Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie” Z autorką rozmawiać będzie Katarzyna Zadykowicz-Sokół, prawniczka zaangażowana społecznie
– 17:00 – „Po co Białemustokowi Puszcza Knyszyńska?” odpowie Paweł Średziński, autor m.in. „Puszczy Knyszyńskiej” Z autorem rozmawiać będzie Anna Mierzyńska, dziennikarka

WYSTAWA
Wystawa prac Marty Karczewskiej,
Białostocka malarka. Zajmuje się malowaniem obrazów abstrakcyjnych farbami akrylowymi, często tworzy też w technice mieszanej, a jej nieodłącznym towarzyszem w procesie twórczym są zeszyty i stare książki, którym poprzez malowanie w nich i wklejanie kolorowych papierów czy tkanin, nadaje nowe życie.

STREFA AMBIENT / Projekt New Hope
od 10:00 do 17:00 ambientową nutą umilą czas didżeje ze szkoły dj-skiej Projekt New Hope i dadzą od siebie coś extra:
13:00 otwarte warsztaty dj-skie
15:00 otwarte warsztaty dj-skie

STREFA WARSZTATÓW / Ośrodek Psychoterapii Psychoanalitycznej „Otwarci” – sala konferencyjna Centrum szkoleniowe Warszawska 14
– 10:00-11:30 Pora relaxu – joga z Urszulą Humienik-Dworakowską – zabierzcie maty!!!
– 15:30-17:30 Jak rozmawiać z nastolatkiem? – warsztaty dla rodziców i opiekunów poprowadzą Izabela Kaczyńska i Alina Bącik
Nie prowadzimy zapisów na warsztaty, ale zwracamy Waszą uwagę, że liczba miejsc jest ograniczona. Przyjmujemy prostą zasadę, zapraszamy wszystkich „do ostatniego wolnego miejsca”.

STREFA GASTRO
od 9:00 do 18:00
Baristacja – Kawiarnio Piekarnia
Pięć Dębów
La Bomba bistro&bar

STREFA ZDROWIA
11:00-14:00 zdrowa jama ustna – punkt edukacyjny Periodontologia Anna Skurska

Ul. Warszawska 15

Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku na skwerze przed szpitalem pokaże nam dużo ciekawych rzeczy na temat profilaktyki zdrowotnej. Będzie można wykonać badanie dermatoskowe, zbadać poziom cukru we krwi, sprawdzić ciśnienie krwi, skonsultować się z dietetykiem, na specjalnych fantomach przeszkolić się z samobadania piersi i jąder czy porozmawiać ze specjalistą w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych. Przez żołądek wziąć sobie te całą wiedzę do serca pomoże Restauracja Lipcowy Ogród która zjawi się tam ze swoją strefą gastro. A utrzymać zdrowego ducha w zdrowym ciele pomogą natomiast plenerowe zajęcia z jogi i kącik malucha.

ul. Warszawska 19

– Wystawa czasowa – „W Ukrainie”. Fotografie Justyny Mielnikiewicz (wstęp wolny). (wstęp wolny, 10.00 – 17.00)
– Wystawa na klatce schodowej CLZ – „Zamenhof, Kraków i esperantyści na szklanych
płytkach sprzed wieku” (wstęp wolny, 10.00 – 17.00)
– Wystawa stała – „Białystok młodego Zamenhofa” (wstęp bezpłatny, oprowadzanie z przewodnikiem, trzy tury: 10:00, 12:30, 16:00)
– Warsztaty rodzinne Lego na temat: „Bojary – dzielnica w sercu Białegostoku” (koszt 5zł/dziecko, obowiązują zapisy tel.: +48 85 67 67 367, od 11:00 do 12:30 )
– Warsztaty rodzinne Lego na temat: „Jak powstało esperanto?” (koszt 5zł/dziecko, obowiązują zapisy tel.: +48 85 67 67 367, od 13:30 do 15:00 )
– Narodowe czytanie w esperancie „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej przy współpracy z Esperanto Libraro i BTE (wstęp wolny, 15:00-16:00)

Szczegóły: http://ulicawarszawska.zmianaklimatu.eu/wystawy-warsztaty-i-wspolne-czytanie-czyli-co-wydarzy-sie-w-przy-warszawska-19/

Zapisy pod tel: +48 85 676 73 67

ul. Warszawska 20

„Bezpieczne podwórko” przy Warszawskiej
– od 11:00 do 13:00 spotkania edukacyjno profilaktyczne z funkcjonariuszami Policji
– od 12:00 do14:00 – Straży Miejskiej
Organizatorem spotkań jest Zarząd Wspólnoty Warszawska 20

Ul. Warszawska 29.

Otwarte „miejsce spotkań” z kącikiem zabaw, kawą i herbatą przygotuje natomiast Polski Czerwony Krzyż.

Z okazji Święta Ulicy Warszawskiej 9 września budynek pod adresem Warszawska 29 otworzy swoje drzwi i podwórze!

W budynku w godzinach 10:00 – 16:00 Polski Czerwony Krzyż, Podlaski Oddział Okręgowy zaprasza do „miejsca spotkań” z kącikiem zabaw dla dzieci, kawą i herbatą.

https://pck.podlasie.pl/

Natomiast na podwórze za budynkiem Stowarzyszenie Kolekcjonerów w Białymstoku zaprasza na prezentację zbiorów kolekcjonerskich i przedmiotów związanych z historią i tradycją minionych lat, połączoną z giełdą. Od godzin porannych. Zapraszamy mieszkańców Białegostoku i bliższych i dalszych „akalic”.

https://bialostockikolekcjoner.pl/

Ul. Warszawska 34

Pub 6-Ścian zaprasza natomiast JAK ZA DAWNYCH LAT na dancing z polsko-litewskim zespołem AGE oraz dj-em MM (start 21:00, wstęp 25zł)

Jeśli nurtują Was sprawy z zakresu rachunkowości, podatków, kadr oraz płac to Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Białymstoku zaprasza do kącka „Księgowy Radzi” (12:00-15:00, parking przed budynkiem, bezpłatne porady i konsultacje ustne). A jeśli czujecie gęsią skórkę z podekscytowania na myśl o rachunkowości czy rozważacie pracę w HR, wpadnijcie zapoznać się z ofertą szkoleniową Stowarzyszenia.

A jeśli w międzyczasie zgłodniejecie, to na parkingu przed budynkiem otwórzcie swoje serca i żołądki przed przed menu serwowanym przez legendarne burgery od Miły Burger!

Ul. Warszawska 37

W Muzeum Historycznym będzie można odkryć na nowo wystawy stałe i czasowe dzięki zwiedzaniu z przewodnikiem – promocyjna cena 5 zł od osoby (godz. 10:00, 12:00, 14:00). Od godziny 11:00 do 14:00 czynny będzie kącik warsztatów dziecięcych, w którym będzie można zostawić latorośl pod opieką animatora, a samemu dać nura w atrakcje święta (5 zł od dziecka). Dzieciom i młodzieży powyżej 8 roku życia proponujemy warsztaty malowania murali, które poprowadzi Paweł Chyc (start o godzinie 10:00, do malowania można przyłączyć się nawet godzinę, czy dwie później; koszt 5 zł). Wieczorem zapraszamy do kina „Tunel” na projekcję filmu „Gabinet doktora Caligari” z 1920 r. (godz. 19:00, cena biletu 5 zł).

Ul. Warszawska 47

W siedzibie ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej można będzie obejrzeć wystawę „Portret Mój”, pokaz prac twórczych osób w kryzysie bezdomności oraz nieodpłatnie zjeść zupę.

Ul. Warszawska 53/3

Przed Sklepem Sztuka dla Sztuki będzie można się na chwilę zatrzymać i na wystawionym obrazie-sztaludze domalować coś od siebie.

Ul. Warszawska 63

Wydział Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza do pięknego zabytkowego XIX-wiecznego na wspólne odkrywanie sekretów dawnego i współczesnego Białegostoku. Do rozmowy zaproszeni zostali historycy i ekonomiści Zgodnie z tradycją uniwersytecką będzie i wykład …. o … slow fashion, połączony z pokazem ekomody. Będzie barwnie i wesoło, będą sesje zdjęciowe – na gości czekać będzie fotobudka 3D! Wszystko dzięki zaangażowaniu naszych sąsiadów z ulicy Sienkiewicza – uczniów i dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku (dawna odzieżówka). Nie zabraknie, kawy, herbaty, słodkości i …. dobrych książek. budynku. na wykład o modzie eko połączony z pokazem mody. Można śmiało zabrać swoje pociechy, ponieważ będzie także kącik dziecięcy.

13:00 – 14:00 Warsztaty z book foldingu – dajemy drugie życie książkom (zapisy – 20 osób) – prowadzi Monika Dziejma z Biblioteki Uniwersyteckiej

14:00 – 15:00 Warsztaty z book foldingu – dajemy drugie życie książkom (zapisy – 20 osób) – prowadzi Monika Dziejma z Biblioteki Uniwersyteckiej

15:00 – 16:00 Spotkanie „Sekrety dawnego i współczesnego Białegostoku” O tajemnicach dawnego Białegostoku opowiedzą Wiesław Wróbel (autor książek o ulicy Warszawskiej i dawnym Białymstoku) oraz historyk Andrzej Lechowski (autor książki „Sekrety Białegostoku”). Statystycznie rzecz umie i spojrzy aktualnym okiem na Białystok i Białostocki Obszar Funkcjonalny dr hab. Dorota Perło (WEiF)

16:00 – 17:00 Dajemy drugie życie ubraniom?

  • Skąd przyjechała Twoja sukienka, czyli o konsekwencjach szybkiej mody – fast wykład o slow fashion – dr inż. Anna Matel (WEiF)
  • Ekomoda – pokaz przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z Oddziałami Integracyjnymi
  • fotobudka 3D

PEŁNY OPIS WYDARZENIA.
https://www.facebook.com/weif.uwb

Ul. Warszawska 79

Na liście atrakcji które czekają na Was 9 września w ramach ŚWIĘTO ULICY WARSZAWSKIEJ! nie mogło zabraknąć także PSS Społem w Białymstoku ze swoim legendarnym sklepem „Wars” przy Warszawskiej 79! W godzinach ok. 9.00- 15.00 będą grillować i częstować m.in. palcówkę firmową i pierogi z kaszanką i babką ziemniaczaną z Białostockiej Gastronomii oraz tradycyjnym sękaczem z naszej ciastkarni. Rozdadzą też masę kolorowych baloników!

50 Klientów otrzyma w kasie sklepu efektowny upominek w postaci eleganckiej, porcelanowej filiżanki ze spodkiem z logo, pod warunkiem zrobienia w tym dniu zakupów w „Warsie” za minimum 150zł i podania hasła: „ŚWIĘTO ULICY WARSZAWSKIEJ!”

Dla uczestników Biegu happeningowego organizowanego w tym dniu przez fundację Białystok Biega przekażemy także słodki, „sękaczowy” poczęstunek.

Całe wydarzenie będziemy transmitowane na żywo na „peesesowym” profilu na Instagramie 😉