Przejdź do treści
Home » Aktualności » Powrót do przeszłości na Warszawskiej 37.

Powrót do przeszłości na Warszawskiej 37.

  9 września do hucznej celebracji Święta Ulicy Warszawskiej przyłącza się także Muzeum Historycznym w Białymstoku, które udostępni do zwiedzania swoje zbiory oraz zorganizuje sporo dodatkowych atrakcji dla dużych i małych!

  Będzie można odkryć na nowo wystawy stałe i czasowe dzięki zwiedzaniu z przewodnikiem – promocyjna cena 5 zł od osoby (godz. 10:00, 12:00, 14:00). Od godziny 11:00 do 14:00 czynny będzie kącik warsztatów dziecięcych, w którym będzie można zostawić latorośl pod opieką animatora, a samemu dać nura w atrakcje święta (5 zł od dziecka). Dzieciom i młodzieży powyżej 8 roku życia proponujemy warsztaty malowania murali, które poprowadzi Paweł Chyc (start o godzinie 10:00, do malowania można przyłączyć się nawet godzinę, czy dwie później; koszt 5 zł). Wieczorem zapraszamy do kina „Tunel” na projekcję filmu „Gabinet doktora Caligari” z 1920 r. (godz. 19:00, cena biletu 5 zł).

  Wystawy stałe:

  • Białystok – makieta barokowego miasta z widowiskiem multimedialnym „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł Makieta przedstawia Białystok w okresie największego rozkwitu, czyli w drugiej połowie XVIII wieku.
  • Odzyskana historia. Hotel Ritz – Słynny, białostocki Hotel Ritz otwarto tuż przed Wielką Wojną, w 1913 r. Białostoczanie zwykli mówić „był Ritz, nie ma nic”. W pamięci ludzkiej pozostały jednak wspomnienia, a w zakamarkach strychów nieliczne relikty świetnej przeszłości, których gromadzenie uwieńczone zostało w roku 2013 projektem makiety hotelu.
  • W białostockiej kamienicy – Kamienica przy ulicy Warszawskiej 37, w której mieści się Muzeum Historyczne, wybudowana została w latach 1910 – 1913 przez fabrykancką rodzinę Lurie. W 1923 roku kupił ją Samuel Hirsz Cytron, dlatego funkcjonowała zawsze jako kamienica Cytronów. Od 2008 roku Muzeum prowadziło w kamienicy prace konserwatorsko – renowacyjne przywracające dawną świetność elewacji zewnętrznej i oryginalny wystrój wnętrzom na parterze. Wszędzie zastosowano wapienne tynki, a na podstawie przebadanych w laboratorium próbek, została określona autentyczna kolorystyka. W pomieszczeniach muzealni konserwatorzy odkryli, zachowane pod wieloma warstwami farby, malowane ornamenty zdobiące ściany. Dzisiaj te plastyczne dekoracje, mocne zdecydowane kolory ścian i sufitów robią niezwykłe wrażenie. W tak odtworzonych wnętrzach urządzona została stała ekspozycja „W białostockiej kamienicy” pokazująca, jak mieszkali na początku XX wieku bogaci białostoczanie.

  WYSTAWY CZASOWE:

  • Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym – Wystawa powstała z okazji mijającej w tym roku 160. rocznicy wybuchu zrywu niepodległościowego. Prezentuje udział mieszkańców Podlasia w toczonych wówczas walkach, aktywność ludności przy wspieraniu powstańców oraz represje, które miały miejsce na Podlasiu po powstaniu. Można na niej zobaczyć zabytki związane z walkami na Podlasiu, które zostały umieszczone w szerszym kontekście ziem polskich pod zaborem rosyjskim.

  Więcej informacji:
  http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-historyczne
  https://www.facebook.com/MuzeumPodlaskie
  https://www.instagram.com/muzeumpodlaskie/